دانلود تحقیق درمورد دانشگاه اسلامي از نظر امام خميني

دسته بندي : عمومی » گوناگون

با دانلود تحقیق در مورد دانشگاه اسلامي از نظر امام خميني در خدمت شما عزیزان هستیم.این تحقیق دانشگاه اسلامي از نظر امام خميني را با فرمت word و قابل ویرایش و با قیمت بسیار مناسب برای شما قرار دادیم.جهت دانلود تحقیق دانشگاه اسلامي از نظر امام خميني ادامه مطالب را بخوانید.

نام فایل:تحقیق در مورد دانشگاه اسلامي از نظر امام خميني

فرمت فایل:word و قابل ویرایش

تعداد صفحات فایل:15 صفحه

قسمتی از فایل:

مقدمه:

دانشگاه به عنوان جايگاه تعليم وتعلم و كشف امورو آ يات خلقيت و به مشابه ي بعدي از از فطرت بشر كه همان حقيقت جويي است . اگر اين بعد از ابعاد فطرت در مسير صحيح خودش قرار بگيرد ، نرده بان صعود بشر در طي راه كمال است . لازمه ي رسيدن به كمال نهايي وجودامكانات و زمينه هاي اين كار است . دانشگاه به عنوان جايگاه اصلي درزمينه ي تحصيل علم و به فعليت رسيدن حس حقيقت جويي انسان مي باشد . و بايد از همه نظر آ مادگي اين كار را داشته باشد . يعني دانشگاه بايد به گونه اي باشد كه افرادي را كه به جامعه تحويل مي دهد ، چه از لحاظ علمي چه از لحاظ فرهنگي و ديني در سطح بالايي باشند.

تنها دانشگاهي كه تمام اين خصوصيات را با هم داشته باشد، دانشگاه اسلامي به معناي واقعي است.

امام به عنوان رهبري فقيد و دور انديش و عالمي بر جسته و مسلط بر احكام اسلام ، از اهميت يك دانشگاه اسلامي كاملا آ گاه بودند . امام كه به روشني هر چه تمام تر به نقش عنصر علم و آگاهي در مناسبات فعلي و آينده جهان ، وقوف داشتند. به اهميت دانشگاه در دست يافتن به اين مهم كاملا آ گاه بودند.

امام تا آ نجا نسبت به مسئله دانشگاه حساس بودند كه در آ ن شرايطي كه جنگ تحميلي و مشكلات به اوج خود رسيده بود ، فرمودند : ( جنگ چيز مهمي نيست حل مي شود…… اما مسئله دانشگاه يك مسئله فوق العاده است، و اين افراد ي كه از دانشگاه مي آيند يا مخرب يك كشور هستند يا سازنده آ ن )

از اين سخن كاملاپيداست كه از نظر امام داشتن يك دانشگاه اسلامي و انسان ساز به معناي واقعي چقدر مهم است . البته بايد بدانيم كه منظور دانشگاه اسلامي از نوعي كه در زمان شاه قصد داشتند ايجاد كنند و بدين وسيله ريشه اسلام را بخشكاند ، نيست . البته امام اين كار  آنها را رسوا ساخت و بر سر نيزه كر دن قر آ ن ها تشبيه كرد.دراين مقاله مي خواهيم به بررسي دانشگاه از ديدگاه امام خميني (قدس سره) بپردازيم.

 ديدگاه امام را از سه نظر بررسي مي كنيم به شرح زير:

1-    دانشگاه اسلامي از نظر ديني و علمي

2-    دانشگاه اسلامي از نظر فرهنگي

3-    دانشگاه اسلامي از نظر سياسي

اولين ، اين ابعاد ، دانشگاه اسلامي از نظر علمي و ديني است . اهميت علم و دين بر كسي پوشيده نيست . اما كه در اين مقاله اين دو موضوع را با وجود گستر دگي موضوع و وسعت دامنه در يك بخش بررسي مي كنيم. به اين دليل است كه هرگاه سخن از علم به ميان مي آ وريم بايد مو ضو عيت و تعهد نيز در كنار آ ن باشد يعني دين دو بحث در كنار هم و مكمل هم هستند.

در قرآن كريم نيز علم همراه با تزكيه به كار رفته است و خداوند فرموده است :

( ويزكيهم و يعلمهم الكتاب و الحكمته)

امام ( قدس سره ) نيز در اكثر صحبت ها ي خود كه در مورد دانشگاه اسلامي ايراد فرموده اند ، تعهد و ايمان را همراه با علم و تخصص كار و كارساز آمد ساز ميدانند و عنصر تز كيه و ايمان را حتي مهمتر نيز مي دانند.

بخش دوم مربوط به بعد فرهنگي دانشگاه اسلامي از ديدگاه امام است . در اين بخش به بررسي سخنان و اقدامات امام درزمينه مشكلات فرهنگي دانشگاه ها قبل از انقلاب و هم چنين مسئله انقلاب فرهنگي و شاخصه هاي فرهنگي يك دانشگاه اسلامي خواهيم پرداخت.

يكي ديگر از بخش هايي كه مورد بررسي قرار خواهيم داد دانشگاه اسلامي از نظر سياسي از ديدگاه امام خميني است . در اين بخش به نظرات امام در مورد نقش دانشگاه  ها در مسائل سياسي . اجتماعي كشور و چگونگي عملكرد آنها در زمان مشكلات خواهيم پرداخت . هم چنين به وظايف دانشجويان در صحنه هاي مهمي هم چون انتخابات مي پر دازيم .

دسته بندی: عمومی » گوناگون

تعداد مشاهده: 9 مشاهده

فرمت فایل دانلودی:.DOC

حجم فایل:55 کیلوبایت

 قیمت: 7,000 تومان
پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود.   پرداخت و دریافت فایل
  • محتوای فایل دانلودی: